Svetřík FLUFFY

Svetřík Fluffy

Když jsem objednávala tohle klubíčko, vůbec jsem netušila, co od něj čekat. Jedná se o Kokonek speciální limitovanou edici – Fluffy (směsová příze s jemným chloupkem, 80% akryl + 20% nylon, návin 800 m/320 g). Příze téměř nejde párat, chloupky se hned motají, proto doporučuji trefit na první dobrou 😀 Odměnou bude velmi měkký, příjemný a hřejivý třeba svetřík Fluffy.

Na klubíčku jsou doporučeny jehlice a háčky vel. 3-5. Já zvolila na svetřík háček č. 8 a na lemy č. 7. Na celý svetřík (vel. cca 40) mi vystačilo 1 klubíčko (což jsem ani nečekala, původně jsem myslela, že z něj bude jenom vesta nebo krátký rukáv, takže příjemné překvapení).

Návod

Svetřík je háčkovaný odshora a práci otáčíme (není háčkovaný do spirály). Sedlo je víceméně dle nákresu zde.

ŘO – řetízkové oko
PO – pevné oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek

Sedlo
1. řada: Začala jsem háčkem č. 7 – 44 ok pružného řetízku, ŘO a otočit
2. řada: Pokračování háčkem č. 8 – 44 KS a PO spojíme do kruhu a otočit (do 6., 14., 28. a 36. oka si připravíme značkovače – rozšiřování sedla)
3. řada: ZÁDA do 1. sloupku 2DS, 1 sloupek přeskočit, do dalšího sloupku 2DS, 2ŘO (2 sloupky přeskočit), do rohového sloupku (KS, 2ŘO, KS), 2ŘO (2 sloupky přeskočit), RUKÁV do dalšího sloupku 2DS, 1 sloupek přeskočit, do dalšího sloupku 2DS, 2ŘO (2 sloupky přeskočit), do rohového sloupku (KS, 2ŘO, KS), 2ŘO (2 sloupky přeskočit), PŘEDEK (do dalšího sloupku 2DS, 1 sloupek přeskočit) opakujeme ještě 3x, do dalšího sloupku 2DS, 2ŘO (2 sloupky přeskočit), do rohového sloupku (KS, 2ŘO, KS), 2ŘO (2 sloupky přeskočit), RUKÁV do dalšího sloupku 2DS, 1 sloupek přeskočit, do dalšího sloupku 2DS, 2ŘO (2 sloupky přeskočit), do rohového sloupku (KS, 2ŘO, KS), 2ŘO (2 sloupky přeskočit), ZÁDA (do dalšího sloupku 2DS, 1 sloupek přeskočit) opakujeme ještě 2x a PO spojíme do prvního DS, PO přejdeme do mezery mezi 2 DS předchozí řady a otočíme.
Budeme mít vpředu a vzadu vždy 5 véček a po stranách 2 véčka.
4. řada: ZÁDA Do mezery uháčkujeme 2DS, poté (2DS mezi další 2DS z předchozí řady) ještě jednou zopakujeme, do posledního véčka uděláme 3DS. Dostáváme se do rohu, kde háčkujeme pod 2ŘO a to 2 spojené 2xnahozené DS, ŘO, 2 spojené 2xnahozené DS, ŘO a 2 spojené 2xnahozené DS. RUKÁV Do následujících 2 véček z předchozí řady uděláme vždy po 3 DS. Zopakujeme roh – 2 spojené 2xnahozené DS, ŘO, 2 spojené 2xnahozené DS, ŘO a 2 spojené 2xnahozené DS – vše pod 2ŘO. PŘEDEK Dále do prvního véčka uděláme 3DS, do dalších 3 vždy po 2DS a do posledního opět 3DS. Zopakujeme roh – 2 spojené 2xnahozené DS, ŘO, 2 spojené 2xnahozené DS, ŘO a 2 spojené 2xnahozené DS – vše pod 2ŘO. RUKÁV Do následujících 2 véček z předchozí řady uděláme vždy po 3DS a opět roh – 2 spojené 2xnahozené DS, ŘO, 2 spojené 2xnahozené DS, ŘO a 2 spojené 2xnahozené DS – vše pod 2ŘO. ZÁDA Do následujícího véčka uděláme 3DS a PO spojíme do prvního DS, PO přejdeme do mezery mezi 2 DS předchozí řady a otočíme.
5. řada: ZÁDA Do mezery uháčkujeme 2DS, poté vždy 2DS do mezer mezi skupinku 3DS z předchozí řady a následuje roh – 2ŘO, pod první rohové ŘO z předchozí řady uděláme KS, 2ŘO a KS pod druhé rohové ŘO z předchozí řady, 2ŘO. RUKÁV Uděláme vždy 2DS do mezer mezi skupinku 3DS z předchozí řady – budeme mít tedy celkem 4 véčka. Roh – 2ŘO, pod první rohové ŘO z předchozí řady uděláme KS, 2ŘO a KS pod druhé rohové ŘO z předchozí řady, 2ŘO. PŘEDEK Uháčkujeme 2DS do mezer mezi skupinku 3DS z předchozí řady, dále vždy 2DS do véčka z předchozí řady, poté 2DS do mezer mezi skupinku 3DS z předchozí řady (celkem 7 véček) a následuje roh – 2ŘO, pod první rohové ŘO z předchozí řady uděláme KS, 2ŘO a KS pod druhé rohové ŘO z předchozí řady, 2ŘO. RUKÁV Uděláme vždy 2DS do mezer mezi skupinku 3DS z předchozí řady – budeme mít tedy celkem 4 véčka. Roh – 2ŘO, pod první rohové ŘO z předchozí řady uděláme KS, 2ŘO a KS pod druhé rohové ŘO z předchozí řady, 2ŘO. ZÁDA Uháčkujeme 2DS do mezer mezi skupinku 3DS z předchozí řady, dále vždy 2DS do véčka z předchozí řady a spojíme PO do prvního DS, PO přejdeme do mezery mezi 2 DS předchozí řady a otočíme.

Svetřík FLUFFY – začátek sedla

Opakujeme 4. a 5. řadu do požadované velikosti sedla. Já udělala 6 opakování.

Tělo (háček č. 8)
18. řada: Do mezery uháčkujeme 2DS, poté vždy 2DS do mezer tvoříme véčka stejným způsobem jako v předchozích řadách, když dojdeme k rohu, uháčkujeme jedno véčko pod 2ŘO předchozí řady, další véčko pod 2ŘO druhého rohu a pokračujeme véčka na přední straně. Druhé podpaží háčkujeme stejně vždy jedno véčko pod 2ŘO v rohu. Celkem máme v této řadě 42 véček. Spojíme PO do prvního DS, PO přejdeme do mezery mezi 2 DS předchozí řady a otočíme.
19. řada: 42 véček, spojíme PO do prvního DS, PO přejdeme do mezery mezi 2 DS přechozí řady a otočíme.
Opakujeme řadu 19 do požadované délky svetru. Já udělala ještě 25 opakování.

Zakončíme lemem z 5 řad KS. Na lem jsem vzala opět háček č. 7. Vždy do každého DS předchozí řady uděláme KS (celkem tedy 84 KS) a háčkovala jsem do spirály, již jsem práci neotáčela.

Rukávy (háček č. 8)
1. řada: Přízi napojíme v podpaží a uděláme 16 véček (podle velikosti Vašeho sedla) + 4 véčka přímo v podpaží, kde se setkávají rohy sedla – dělala jsem véčko vždy do KS z předchozí řady (celkem 20 véček). Na rukách jsem háčkovala do spirály a práci již neotáčela.
2. řada: Na vnitřní straně rukávu, vždy 2 véčka sháčkuji do 1 (do jednoho véčka udělat pouze DS a do druhého také jen jeden DS) – celkem bude v řadě tedy 19 véček
3. řada: 19 véček
Opakování 2. a 3. řady do požadované délky rukávu, pokud by se Vám zdál rukáv příliš úzký, můžete ubírat třeba až každou 3.-4. řadu, popř. ubrat 3x a pak už nechat stejnou šířku rukávu.
Lem je stejně jako u těla z 5 řad KS. Na lem jsem vzala opět háček č. 7. Vždy do každého DS předchozí řady uděláme KS a háčkovala jsem do spirály, již jsem práci neotáčela.

Svetřík FLUFFY

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *