Svetřík Muffin Dots

Svetřík Muffin Dots

Mám rozpracováno a vytvořeno už dost věcí, které bych sem ráda dala, ale uchvátila mě novinka od bulharské společnosti Stenli, kterou jsem prostě musela mít. Příze se nazývá Muffin Dots a jedná se o akrylovou přízi, která mění barevné úseky podobně jako duhová klubka, a navíc jedna ze 4 nitek obsahuje polyesterové nopky. Nitky jsou vedle sebe (nejsou stočené) a délka klubka by měla být 1160 m / 550 g.

Muffin Dots

Vybrala jsem klubko v barevné kombinaci od růžové po fialovou a s pomocí háčku č. 4,5 (na klubku jsou doporučené jehlice vel. 5 – 7) vytvořila svetřík s roláčkem v dětské velikosti cca 110. Na tuto velikost bylo potřeba cca 1/2 klubka. Mám v plánu, že by mohlo vyjít ještě na vestičku a čepici – byl by to tedy takový setík, jsem zvědavá, zda se podaří 🙂

Ohledně práce s přízí – neustále se motá. Z klubka se stále vytahují obrovské zamotané chuchvalce – nejde jen o běžný smotek, ale opravdu je to zauzlované a nestačí jen zatáhnout za konce, aby vše povolilo. Právě díky nopkům je rozmotávání komplikované, protože snadno neprojdou malou mezírkou jako zbylé 3 nitky. Mám pocit, že jsem strávila snad více času rozmotáváním než samotným háčkováním. Navíc jsem asi 3x musela ustříhnout obrovský kus 3 hladkých nitek, které byly delší než nitka s nopky. Když se mi postupně nasbíral již třeba metr, tak jsem ustříhla, protože se komplikovaně posouvalo dál (zatím jsem nenarazila, že by mi chybělo – uvidíme, až se dostanu na konec klubka). Abych nebyla jen kritická, myslím, že výsledek stojí za to. Svetřík je krásně jemný, lehký a teploučký, „ňuňací“ 🙂 Takže kdo stojí o zábavu háčkování spolu s hlavolamem při rozmotávání klubka, tak směle do toho. (Je ovšem možné, že toto byl výjimečný kus a ostatní klubka budou v pořádku – mám pro jistotu ještě jedno, tak určitě časem napíši jak si vedlo.)

Muffin Dots Smotek

Návod:

Svetřík je dělaný svrchu od roláčku. Aby byly podobné barevné přechody na těle a rukávech, stříhala jsem přízi (jak už je u mně zvykem – ráda si nějakým způsobem věci neustále komplikuji). Práce se otáčí, není háčkováno do spirály a použila jsem pouze dlouhý sloupek – vzhledem k barevnosti a nopkům není třeba žádných komplikovaných vzorů (kromě lemů). Pro celý svetřík mi tentokrát stačil jen jeden háček (zmíněná vel. 4,5).

ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
PO – pevné oko
DSVP – dlouhý sloupek vpíchnutý zepředu
DSVZ – dlouhý sloupek vpíchnutý zezadu

Roláček
1. Začala jsem na 82 ŘO. Od 3. oka uháčkovat DS (celkem 80 DS). Spojíme PO do kruhu.
2. – 14. Na začátek každé řady dělám 2 ŘO, která však nenahrazují DS, a práci otočím. V této řadě střídáme DSVP a DSVZ, na konci řady spojíme PO a takto opakujeme řadu do požadované výšky roláčku (já dělala pro tuto vel. 13 řad).

Sedlo
15. Opět 2 řetízková oka, otočit práci a následně 12 DS, do dalšího sloupku budeme dělat rozšíření 2DS-ŘO-2DS, 15 DS, 2DS-ŘO-2DS, 23 DS, 2DS-ŘO-2DS, 15 DS, 2DS-ŘO-2DS, 11 DS, PO ukončíme řadu. V řadě máme celkem 92 DS.
16. – 21. 2 ŘO, otočit, 14 DS, 2DS-ŘO-2DS pod ŘO, 19 DS, 2DS-ŘO-2DS pod ŘO, 27 DS, 2DS-ŘO-2DS pod ŘO, 19 DS, 2DS-ŘO-2DS pod ŘO, 13 DS, PO ukončíme řadu. V řadě máme celkem 108 DS. Opět takto opakujeme do požadované velikosti sedla (v mém případě 6 řad).

Tělo
22. 2 ŘO, otočit, 26 DS, DS pod ŘO, 3 ŘO, přeskočit 43 DS, DS pod ŘO, 51 DS, DS pod ŘO, přeskočit 43 DS, DS pod ŘO, 25 DS, PO ukončíme řadu.
23. – 45. ŘO, otočit, háčkujeme 112 DS, PO ukončíme řadu. Opět háčkujeme do požadované délky celého svetru (zde 23 řad).
46. – 49. Poslední 4 řady jsou lem ze střídavých DSVP a DSVZ.

Rukávy
1. Připojit přízi v podpaždí, 2 ŘO, 46 DS, PO ukončíme řadu.
2. 2 ŘO, otočit, 46 DS, PO ukončíme řadu.
3. 2 ŘO, otočit, DS, následující 2 DS sháčkovat do 1, 40 DS, následující 2 DS sháčkovat do 1, DS, PO ukončíme řadu. Máme tedy 44 DS.
4. 2 ŘO, otočit, 44 DS, PO ukončíme řadu.
5. – 20. Střídání řady 3 a 4. Do požadované délky rukávu, pokud by byl již příliš úzký, přestat ubírat nebo ubírat třeba až každou 3. řadu. Mně to na velikost 110 vyšlo takto ve 20. řadě na 28 sloupků.
21. – 26. Posledních 6 řad je lem ze střídavých DSVP a DSVZ. (28 sloupků)

Doufám, že se mi podařilo postup vysvětlit. V případě dotazů se neváhejte ozvat 🙂

Souprava Muffin Dots

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *